Teden otroka je program Zveze prijateljev mladine Slovenije že od leta 1954. Letos je potekal od 2. 10. do 6. 10. 2023. Radovednost pomeni zanimanje za različne stvari. Vodi nas k odkrivanju sveta okoli nas in raziskovanju znanja. Ko smo radovedni, se “aktiviramo” in začnemo raziskovati tisto, kar nas zanima. Z radovednostjo napredujemo, prihajamo do novega znanja, novih izkušenj in spoznanj. Otroci kažejo radovednost s spraševanjem ter željo po odkrivanju nečesa novega. Otroci so radovedni do vsega, kar počnejo, kar opazujejo. Skozi igrivo raziskovanje zadovoljijo svojo radovednost in jo na ta način razvijajo. Otroci niso zaznamovani s predsodki, domnevami ali zgodovinskim okvirom, ki lahko razblini to, kar opazujejo in spoznavajo. Radovednost pomaga otrokom odkrivati in razumeti svet. Najpogostejše otroško vprašanje je “zakaj …”, temu pa sledi odgovor: “zato …”. In zato tudi takšen naslov letošnje osrednje teme.

Vsak dan v tednu smo posvetile določenem področju. Ponedeljek je bil v znamenju glasbe in plesa, starejši skupini sta se družili v večnamenskem prostoru, kjer so se otroci naučili koreografijo plesa Rexija, potem pa zaplesali še ob zvokih drugih pesmih. V torek smo z starejšo skupino odšli na skupen pohod proti Kamnju, čez Vrh do Primožičeve kmetije, kjer smo si ogledali konje in hlev z kravami, prašički in zajčke. Tu so nas lepo sprejeli in postregli z bonboni, sokom in piškoti. Nato pa smo pot nadaljevali do Vrha, kjer smo pri Berkovih še pomalicali in se počasi vrnili v vrtec. V sredo smo v skupini izvedli več eksperimentov. V steklenico smo dali kis, v balon pa sodo bikarbono, ko sta se je soda in kis zmešala, je nastala reakcija in balon se je napihnil. Naslednji primer je bil, ko smo mešali dve osnovni barvi in so nastale nove mešane barve, nato smo v lončke, kjer so bile barve natočili še olje in otroci so opazili, da olje plava na vodi. Zadnji poskus pa je bil s cd-jem, zamaškom in balonom, katerega so otroci poimenovali kar sesalec. V četrtek smo razvrščali prevozna sredstva v drevesni diagram glede na vrsto (cestni promet, ni cestni promet).  In utrjevali barve z igro Avtomobili. V petek pa smo si ogledali predstavo gledališča Makarenko, Rdeča kapica.

Dostopnost